מחשבון דמי לידה

להצגת המחשבון באתרך העתק והדבק את הקוד הבא:

רוחב 500 פיקסלים

רוחב 350 פיקסלים

דמי לידה

דמי לידה הם התשלום אותה מעניקה המדינה לנשים לאחר לידה בחודשים הראשונים בהן הן נמצאות עם התינוק בבית, דמי הלידה הם הפיצוי הכספי על אובן ההכנסה מעבודה במשך החודשים הקבועים בחוק לחופשת הלידה. אין לטעות לגבי דמי לידה ומענק לידה, דמי הלידה הם התשלום הגדול שמהווה תחליף למשכורת או הכנסת היולדת מעבודה ומענק הלידה הוא סכום קטן יותר וחד פעמי הניתן על ידי המדינה על הלידה עצמה.

 כמובן שבכל מה שנוגע לתשלום דמי לידה הסכום אינו אחיד לכלל היולדות בישראל אלא הוא נגזרת ישירה של גובה ההכנסה לפני הלידה. מכיוון שהתשלום מהווה חלופה לקבלת משכורת או הכנסה מעבודה במהלך חופשת הלידה, הסכום חייב להיות תואם לרמת ההכנסות לפני הלידה ולא יכול להיות אחיד. דמי לידה מוענקים ליולדות בתשלום אחד ישירות לחשבון הבנק שלהן על ידי הביטוח הלאומי – המעסיק אינו משלם דבר מתוך סכומי דמי הלידה!

עבור כמה זמן מחושבים דמי לידה

החוק קובע כמובן זמן מוגדר שעבורו מחושבים דמי הלידה, כך שאישה שיוצאת לחופשת לידה של שלושה וחצי חודשים (הזמן המינימאלי הקבוע בחוק) מקבלת דמי לידה עבור אותו זמן כמו אישה שהחליטה לצאת לחופשת לידה של שנה שלמה. דמי לידה מקסימאליים הם עבור 14 שבועות – האורך הסטנדרטי של חופשת הלידה עצמה שאחריה רוב היולדות חוזרות לעבודה.

זכאות לקבלת דמי לידה

לא כל יולדת זכאית לקבלת התשלום של דמי הלידה, בגלל שהתשלום הזה הוא חלק ממערך ה"שירותים" של המוסד לביטוח לאומי רק יולדות ששילמו דמי ביטוח ועבדו על פי מפתח מוגדר זכאיות לקבלת התשלום. בהחלט יכול להיות מצב שבו יולדת תהיה זכאית רק לחלק מדמי הלידה כי לא עבדה מספיק זמן. על מנת לקבל דמי לידה מירביים על היולדת לעבוד ולשלם ביטוח לאומי במשך 10 חודשים מתוך 14 חודשים שלפני היציאה לחופשת הלידה או 15 חודשים מתוך 22 החודשים לפני מועד זה.

כמובן שגם עצמאיות זכאיות לקבלת דמי לידה על פי גובה הכנסתן והאם שילמו ביטוח לאומי. כיום החוק מתיר לבעל להחליף את אשתו בחלק מחופשת הלידה ולקבל דמי לידה בהתאם למשכורתו והגדרות החוק.

השימוש במחשבונים הינו בהתאם לתנאי השימוש באתר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  • Categories

    • אין קטגוריות
  • Archives

  • Meta