מחשבון הלוואות

להצגת המחשבון באתרך העתק והדבק את הקוד הבא:

רוחב 500 פיקסלים

רוחב 350 פיקסלים

הלוואות – גורמים משפיעים על עלות ההלוואה

הלוואות הן מקור פיננסי חשוב מאוד במשק כלכלי בריא, הלוואות מאפשרות ללווים דברים שלולא הן לא היו יכולים להרשות לעצמם. כמובן שלכל הלוואה יש עלות שמגולמת בכסף הנוסף שעל הלווה להחזיר למלווה מעבר להחזר הסכום המקורי – הקרן.

השפעת האינפלציה השנתית על הריבית

האינפלציה  בכלליות היא שינוי בכוח הקנייה של המטבע או עליה מתמשכת ברמת המחירים במשק – מדד המחירים לצרכן משקף את השינוי באינפלציה (לרוב יש אינפלציה תקינה של כ-3% בשנה). שינויים מהותיים באינפלציה (או דיפלציה) יכולים לגרור העלאות או הורדות ריבית במשק ובכך לשנות מהותית את הריבית המשולמת על הלוואות במסלולים של ריבית משתנה. כמו כן, כל שינוי במדד משפיע על גובה ההחזר של הלוואות שכוללות מרכיב של הצמדה למדד בתנאיהן.

הלוואות בריבית משתנה

הלוואות בריבית משתנה הן אחד הסוגים הנפוצים ביותר של הלוואות – בכל התחומים ללא הבחנה בין משכנתאות, הלוואות לרכישת רכב או מימון חופשה משפחתית. מהותן של הלוואות בריבית משתנה היא שהריבית המתווספת להחזרי הקרן איננה קבועה אלא יכולה להשתנות לאורך תקופת החזר ההלוואה על פי מפתח מסוים שנקבע מראש. כמובן שבמסגרת הלוואות ריבית משתנה הלווה אינו יכול לדעת בשום מידה של וודאות מה תהיה הריבית הכוללת בסיום החזר ההלוואה או אפילו בכל חודש במקרים רבים.

בחירה במסלול ריבית משתנה אמנם כוללת מידה של סיכון (כמו כמעט הכל בתחום הפיננסי) אך היא יכולה להיות טובה למקרים של סביבת ריבית נמוכה במשק באופן כללי, האטה כלכלית ושאר גורמים – ולעיתים המלווה מתנה את ההלוואה במסלול זה. הריבית המשתנה יכולה להיות על בסיס הפריים (ריבית בנק ישראל + 1.5%), על בסיס ריבית אחרת או חישוב פיננסי אחר לחישוב שינויי הריבית, עפ"י ריביות מחו"ל וכן הלאה.

השפעת פיחות שער הדולר

פיחות של הדולר הוא מצב שבו השקל מתחזק למול המטבע האמריקאי, שקל אחד קונה יותר דולרים ושער החליפין מצטמצם. למרכיב זה יש השפעה רבה על הלוואות רבות. מן הסתם בעיקר על הלוואות שצמודות לשער הדולר – משכנתאות ושאר הלוואות פרטיות/עסקיות. כאשר שער הדולר נחלש (פיחות שער הדולר) מול השקל אז התשלומים שיש להחזיר בכל חודש על הלוואה צמודת מט"ח דולרית יורדים והופכים זולים יותר.

השימוש במחשבונים הינו בהתאם לתנאי השימוש באתר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  • Categories

    • אין קטגוריות
  • Archives

  • Meta