מחשבון המרת טמפרטורות

להצגת המחשבון באתרך העתק והדבק את הקוד הבא:

רוחב 500 פיקסלים

רוחב 350 פיקסלים

שיטות מדידת טמפרטורה

כפי שקיים לגבי מידות מסה ומשקל, מידות אורך ושאר שיטות מדידה שונות הנהוגות במדינות שונות בעולם, כך קיימות גם שיטות מדידת טמפרטורה שונות המתבססות על יחידות טמפרטורה שונות. הסיבות לשוני בין אותן שיטות מדידת טמפרטורה מגוונות ולרוב אלו שמשתמשים בשיטה אחת יצדדו בה ואילו האחרים שעושים שימוש במדידה בשיטה השנייה יתמכו בה בפה מלא.

בכל מה שנוגע לשיטות מדידת טמפרטורה העולם פועל על פי רוב על פי שתי שיטות ועוד אחת שמשמשת לשימושים מדעיים יותר. שתי השיטות המרכזיות למדידת טמפרטורה מוכרות על פי יחידת המידה שנמצאת בשימוש בהן – צלזיוס או פרנהייט. השיטה השלישית מבוססת על מעלות קלווין.

צלסיוס

זוהי השיטה המובילה והנפוצה ביותר מבחינה גלובלית של שיטות מדידת טמפרטורה – כולל כאן בישראל כמובן. מעלות צלזיוס נקראות על שם האסטרונום השבדי שפיתח את שיטת המדידה, סימון המעלות נעשה על ידי האות האנגלית C (Celsius).

יחידות מידת טמפרטורה אלו מבוססות על התכונות של מים בגובה פני הים – 0 מהווה את נקודת הקיפאון ואילו 100 מעלות צלזיוס מהוות נקודת הרתיחה. כיום סולם מעלות צלזיוס אינו נקבע על ידי 0 כנקודת הקיפאון של המים אלא על פי מדידה מדויקת יותר שמתייחסת ל"אפס המוחלט" ועל נוסחה שכוללת מעלות קלווין.

פרנהייט

מבין שיטות מדידת טמפרטורה, השיה המבוססת על מעלות פרנהייט נמצאת בשימוש בעיקר בארה"ב, שיטה זו מבטאת באופן עקרוני גם שינויים מינוריים מאוד בטמפרטורה לעומת צלזיוס שיכולה להיחשב ככזו ששמה פחות דגש על שינויים קטנים מאוד.

סימונן של מעלות פרנהייט הוא באות F, השיטה פותחה על פי נקודת הרתיחה של תערובת קמח ומלח וטמפרטורת הגוף הממוצעת של אדם בריא. כיום שיטת פרנהייט מבוססת על נקודות ההתכה והקפיאה של מים. מעלת צלזיוס אחת שווה ל-33.8 מעלות פרנהייט.

קלווין

מעלות קלווין משמשות בעיקר לצרכים מדעיים ולא לשימוש יומיומי, סימונן הוא האות K. מעלות קלווין מתבססות על שיקולים מדעיים מדויקים יותר, נקודת האפס המוחלט למשל מבוססת על מעלות קלווין והיא 273.15 מעלות צלזיוס – הטמפרטורה הנמוכה ביותר שאפשר להגיע אליה מבחינת פיזיקה.

השימוש במחשבונים הינו בהתאם לתנאי השימוש באתר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  • Categories

    • אין קטגוריות
  • Archives

  • Meta