מחשבון מע"מ מפורט

להצגת המחשבון באתרך העתק והדבק את הקוד הבא:

רוחב 500 פיקסלים

רוחב 350 פיקסלים

מע"מ – מס עקיף מרכזי בישראל

מע"מ או "מס ערך מוסף" הוא מס ממשלתי משמעותי מאוד אשר מוטל על רוב מוחלט של המוצרים והשירותים הנמכרים בישראל. זוהי צורת מיסוי שמקובלת בשיעורים שונים ועל פי תקנות שונות בכל מדינות העולם. מע"מ הוא מיסוי שרלבנטי בבסיסו לכל מי שקונה או מוכר סחורה או שירותים כלשהם בישראל וזהו מס שמהווה מקור הכנסה משמעותי עבור המדינה – מע"מ הוא מס עקיף כי הוא מגולם במחיר המוצר או השירות ואינו נגבה בצורה דומה למס הכנסה או מס על רווחי הון למשל.

למה מוסיפים מס על הערך?

מע"מ כפי שניתן להבין משמו המלא הוא מיסוי אשר מוטל על מרכיב מסוים בערך של המוצר או השירות הנרכשים. בבסיס שיטת מיסוי זו מע"מ מהווה את ההפרש בין מחיר המוצר/שירות לבין מחיר התשומות של ייצורו או מתן שירות לצרכן, אך בישראל בפועל המע"מ הוא אחיד כמעט ב-100% ולכן אינו מהווה את ההפרש הזה אלא הוא פשוט בשיעור שמרד האוצר קובע.

מע"מ הוא מקור הכנסה למדינה כי על כל מחיר של מוצר או שירות מתווסף אחוז מסוים שהולך למדינה – מעבר למס הכנסה ושאר המיסים הישירים שמשלמים אזרחים וגופים מסחריים.

שיעור המע"מ בישראל

נכון לשנת 2011 שיעורו של המע"מ הוא 16% ממחירו של המוצר או השירות הרלבנטיים, אם מוצר עולה 100 ש"ח אז בתוספת מע"מ הוא יעלה 116 ש"ח. שיעור זה נקבע על ידי רשות המיסים ומשרד האוצר מכוח חוק מס ערך מוסף של משנת 1976, השינויים במע"מ מינוריים, בסביבות 0.5% למעלה או למטה והם נעשים מדי כמה שנים – עפ"י שיקולים פיסקאליים או פוליטיים.

מי משלם מע"מ?

באופן עקרוני מע"מ משלמים כל אזרחי ישראל וכל הגופים העסקיים או האחרים בישראל, אך המציאות מורכבת יותר מתפישה פשטנית זו. אזרחים משלמים מע"מ על כמעט הכל (פירות מירקות נהנים מפטור לצד מעט מוצרים אחרים) ואינם מקבלים על כך החזרים. מצד שני, חברות ועוסקים מורשים מתקזזים על מע"מ שגבו מלקוחות ועל מע"מ ששילמו לספקים מול המדינה ובכך תשלומי וגביית המע"מ עבורם מתאפסת ואינה מהווה גורם בר השפעה – התקזזות שנעשית בסיום כל חודש.

השימוש במחשבונים הינו בהתאם לתנאי השימוש באתר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  • Categories

    • אין קטגוריות
  • Archives

  • Meta