מחשבון מע"מ

להצגת המחשבון באתרך העתק והדבק את הקוד הבא:

רוחב 500 פיקסלים

רוחב 350 פיקסלים

מע"מ – מה זה המס הזה?

המשמעות המילולית של מע"מ היא "מס ערך מוסף" – כאשר הכוונה היא למס נפוץ מאוד שהמדינה פשוט מוסיפה למחיר הבסיסי של רוב מכריע של המוצרים והשירותים הנמכרים בישראל. מע"מ הוא מס שאינו ייחודי דווקא לישראל אלא הוא קיים בכל העולם בשיעורים שונים ועל פי חוקים ונהלים שונים, לכל מדינה יש את הפריטים שלא חל עליהם מע"מ, נהלים לגבי עסקים וכן הלאה.

מהותו של מס ערך מוסף

מה זה הערך ומה מוסיפים פה בדיוק? מס ערך מוסף הוא כאמור מס ממשלתי מקיף אשר רלבנטי לצריכה באופן כללי, המיסוי המוסף מוטל על כל שלב, או ערך לצורך העניין, בשרשרת הייצור והמכירה של מוצר או שירות לצרכן כלשהו. אותו ערך מוסף הוא מבחינה כלכלית טהורה ההפרש בין מחיר הפריט או השירות הרלבנטיים לכל עלויות התשומות בייצורו או מתן השירות.  זהו פירוש כלכלי יבש ובפועל מע"מ הוא מס ממשלתי שנקבע על פי פרמטרים וחישובים פיננסיים שונים אך הוא אינו מגלם באמת את ההפרשים בתשומות הייצור עבור כל מוצר ושירות – כי מע"מ בישראל הוא מס אחיד גם עבור מוצר שעלות ייצורו זולה וגם עבור מוצר שעלות ייצורו גבוהה.

מע"מ הוא אחד המיסים העקיפים המרכזיים במשק הישראלי והוא מהווה מקור הכנסה משמעותי למדינת ישראל, לצד מיסים כגון מס הבלו על הדלק, מיסים על נדל"ן, מיסים מסחריים שמגולגלים אל הצרכן וכן הלאה. את המע"מ משלם הצרכן שרוכש את המוצר או השירות.

מע"מ בישראל

מע"מ בישראל נגבה תחת הוראות חוק מס ערך מוסף, בפועל מיסוי זה החל לפעול בישראל רק בשנת 1976. שיעור המס הוא כאמור אחיד על רוב מוחלט של המוצרים הרלבנטיים – פירות וירקות למשל אינם חייבים במע"מ. שיעור המע"מ בישראל נכון למחצית 2011 עומד על 16% כאשר יש תזוזות של כחצי אחוז למעלה או למטה מדי כמה שנים.

עסקים בישראל משלמים וגובים מע"מ עבור מסחר, אך בפועל הוא אינו מהווה גורם מהותי עבורם כי רוב העסקים מתקזזים על המע"מ מול המדינה כך שגבייתי או תשלומו מתאפסים. עוסק שמוגדר "עוסק פטור" אינו גובה מע"מ ואינו יכול להתקזז עליו.

השימוש במחשבונים הינו בהתאם לתנאי השימוש באתר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  • Categories

    • אין קטגוריות
  • Archives

  • Meta