מחשבון קלוריות

להצגת המחשבון באתרך העתק והדבק את הקוד הבא:

רוחב 500 פיקסלים

רוחב 350 פיקסלים

קלוריות

המושג קלוריות מוכר לרובנו והוא הפך להיות מעין מושג מאיים, מונח שמיד מעלה אסוציאציות של דיאטה, עודף משקל וכן הלאה. אך בפועל קלוריה היא יחידת מידה תמימה לחלוטין שבעולם כיום מציינת בעיקר כמה אנרגיה מכילים מוצרי מזו שונים ועל כן כמה הן משמינים או לא משמינים. כמובן שמבחינה תזונתית אמיתית לקלוריות יש משמעות אך אין להתבסס רק עליהן כי לא כל מוצר עם מעט קלוריות הוא בריא ולא כל מוצר עם הרבה קלוריות הוא משמין או לא בריא.

על כל פנים, מחשבון קלוריות הוא כלי יעיל וחשוב מאוד לדיאטות ובחינת היבטים תזונתיים של מוצרי מזון רבים בעולם המודרני והמתועש – המחשבון הופך את החיים קלים יותר לצד נתוני הקלוריות והרכיבים המבלבלים על מוצרי המזון עצמם.

מהי קלוריה?

למעשה, למה שאנו קוראים קלוריה בכלל קוראים קילו-קלוריה (1000 קלוריות) – לכן ברשימת הערכים התזונתיים על מוצרי המזון רשום המספר ואחריו קק"ל (זה לא רקן קיימת לישראל אלא קילו-קלוריות).

קלוריה אחת מוגדרת כיחידת מידה לחום ולאנרגיה, זוהי כמות האנרגיה הדרושה כדי לחמם 1 גרם של מים במעלת צלזיוס אחת בלחץ רגיל של אטמוספירה 1. המדיה המדויקת ביותר שנהוגה במדע היא כמות האנרגיה הדרושה לחימום 1 גרם של מים מטמפרטורה של 14.5 מעלות צלזיוס ל-15.5 מעלות. מכאן, שקילו-קלוריות היא כמות האנרגיה שנדרשת לחימום של ליטר מים במעלה אחת.

מכאן שקלוריה אחת במונחים של אוכל היא ממש שום דבר ואי אפשר בכלל למדוד את זה, לכן השימוש הוא בקילו-קלוריות והמונח השתרש כבר כקלוריות. חשוב להבין את ההבדל כדי למנוע בלבולים במקרה שמצוין משהו שלא בקילו-קלוריות וגם כי זהו הדיוק המדעי הרלבנטי.

שימוש בקלוריות לגבי מזון

מזון נועד לספק לנו אנרגיה, ומכל כמות של אנרגיה חיצונית הגוף יכול להפיק אנרגיה לשימושים פנימיים של התאים ומערכות הגוף השונות (לכן למשל סיבים תזונתיים שאין להם יכולת ליצור אנרגיה בגוף הוא למעשה חסרי קלוריות). לכן מדידת כמות אנרגיה במזון באמצעות קלוריות היא שימושית ויעילה מאוד כי זוהי יחידת מידה לאנרגיה בפני עצמה.

המדידה עצמה נעשית בכך שמודדים את החום שנפלט משריפה של כמות מדויקת של מזון מסוים (דימוי אגרסיבי לתהליך החמצון בגוף והפקת האנרגיה) או כיום בחינת רכיבי המזון מבחינת חלבונים, שומנים, פחמימות, חומצות, אלכוהול וכדומה שידוע כמה אנרגיה הגוף מפיק מהם.

השימוש במחשבונים הינו בהתאם לתנאי השימוש באתר.
  • Categories

    • אין קטגוריות
  • Archives

  • Meta