מחשבון רגישות משכנתא

להצגת המחשבון באתרך העתק והדבק את הקוד הבא:

רוחב 500 פיקסלים

רוחב 350 פיקסלים

רגישות משכנתא (רגישות לשינויי ריבית)

הנושא של רגישות משכנתא אינו מדבר כמובן על היבטים רגשיים של המשכנתא או של הלווים, הכוונה היא מבחינה פיננסית כמה רגישה המשכנתא לשינויים פיננסיים וריאליים – בעיקר לתנודתיות של הריבית ושאר אלמנטים ברי השפעה.

יש משכנתאות שכלל אינן מושפעות משינויים בריבית במשק ולכן הן מאוד לא רגישות ויש משכנתאות שמהותן נקבעת על פי שינויים אלו והן רגישות מאוד, ולכן גם מסוכנות יותר מבחינה מסוימת.

מסלולי ריבית קבועה לעומת משתנה

שני סוגי מסלולים אלו שונים מהותית זה מזה כמובן, במסלולים הקבועים יש את אלו שבהם הכל קבוע, הריבית קבועה וגם אין הצמדה (משכנתא בטוחה) ויש את אלו שבהם הריבית קבועה ויש הצמדה למדד. במסלולי הריבית המשתנה המשכנתא יכולה להיות על בסיס ריבית הפריים – בתוספת או הפחתה של מרווח מסוים מהפריים וללא הצמדה, היא יכולה להיות ריבית משתנה על בסיס עוגן ריבית כלשהו מתוך מגוון רחב אפשרי – כולל הצמדה למדד.

מבחינת רגישות משכנתא מסלולי הריבית הקבועה כמובן אינם רגישים כלל לשינויים בריבית והתשלום הנוסף מעבר לקרן, לפחות מבחינת הריבית, יהיה ידוע ובלתי תלוי מצב המשק. אם יש הצמדה למדד אז רגישות משכנתא היא כן רלבנטית והמדד כן ישפיע על ההחזר אך במידה פחותה מאשר שינויי ריבית. מסלולי ריבית משתנה הם כמובן במקום גבוה מאוד מבחינת רגישות משכנתא. ברוב המצבים שינוי בריבית המשקית של בנק ישראל יגרור במידה מסוימת שינוי בריבית החודשית, בעיקר במסלולי פריים.

להבין את השפעת הריבית

רגישות משכנתא היא נושא מהותי עבור לווי משכנתאות, במקרים רבים הריבית נמוכה בעת לקיחת המשכנתא והכל נראה ורוד, אך אז מתחילות העלאות ריבית וההחזרים החודשיים הופכים גבוהים וכבדים הרבה יותר (כפי שקרה בין 2008-2011). חשוב מאוד להבין מבחינה פיננסית את ההשלכות של עליית ריבית ואת המידה של רגישות משכנתא.

עלייה ברבע אחוז בריבית במשק נשמעת קטנה מאוד אך עבור משכנתא משמעות השינוי הזה יכולה להיות אלפי שקלים בשנה – תלוי איך בנויה ההלוואה, תקופת ההלוואה, סכום המשכנתא, הריבית ההתחלתית וכמובן הריבית הרלבנטית בשוק.

השימוש במחשבונים הינו בהתאם לתנאי השימוש באתר.
  • Categories

    • אין קטגוריות
  • Archives

  • Meta