הפחת לפי ספרות סכום השנים של חיי נכס במשך תקופה נתונה

להצגת המחשבון באתרך העתק והדבק את הקוד הבא:

רוחב 500 פיקסלים

רוחב 350 פיקסלים

פחת הוא מושג חשוב אך גם כזה שעשוי להיות בעייתי ולא ברור לחישוב. המשמעות של פחת היא הירידה בשוויו של נכס או ציוד מסוים – יכול להיות נכס מקרקעין ויכול להיות גם ציוד כגון מכונה למשל – לאורך תקופת השימוש בנכס. כאשר הירידה בשווי נגרמת עקב בלאי טבעי של שימוש, התיישנות רגילה, התקדמות טכנולוגית בתחום ועוד.

ישנן כמה שיטות לחישוב פחת של חיי נכס וכמו כן כמה שיטות ליישם את הפחת הזה – פחת כלכלי אמיתי ופחת חשבונאי לצרכי דוחות כספיים בעיקר.

בישראל, לחישוב הפחת יש גם משמעות מבחינת מיסוי, כאשר השיעור הקבוע של פחת עבור נכס  מסוים קבוע באופן כללי בתקנות הרחבות של מס הכנסה – בהתאם לקטגוריות כמו כלי רכב, ציוד מחשוב, נכסי מקרקעין ועוד.

פחת לפי ספרות סכום השנים

דרך נפוצה לחישוב פחת עבור נכס היא הפחת לפי ספרות סכום השנים של חיי נכס במשך תקופה נתונה. כאשר יש שתי שיטות לביצוע חישוב זה – בהתאם לאופי הנכס.

  • סכום ספרות השנים יורד: הפחת מחושב על פי סכום השנים שנותרו לנכס להיות בשימוש, חלקי סכום השנים שהנכס היה מיועד לשימוש מלכתחילה. במקרה זה התוצאה של חישוב הפחת תהיה סכום גבוה שיורד בכל שנה לקראת שנת השימוש האחרונה המתוכננת.
  • סכום ספרות השנים עולה: במקרה זה, הפחת מחושב על פי סכום השנים שהנכס נמצא בשימוש, חלקי סכום השנים שבהן הנכס מיועד להיות בשימוש.

מחשבון הפחת לפי ספרות סכום השנים של חיי נכס במשך תקופה נתונה מאפשר להגיע לתשובה מדויקת, בהתאם לשיטת חישוב זה ויישום לסוגי הנכסים הרלבנטיים.

השימוש במחשבונים הינו בהתאם לתנאי השימוש באתר.
  • Categories

    • אין קטגוריות
  • Archives

  • Meta