מחשבון המרת תאריך עברי-תאריך לועזי

להצגת המחשבון באתרך העתק והדבק את הקוד הבא:

רוחב 500 פיקסלים

רוחב 350 פיקסלים

לוח השנה העברי ולוח השנה הלועזי

מדינת ישראל היא מדינת היהודים, כך שלמרות הקוסמופוליטיות שלה והקרבה התפישתית שלה למדינות המערב, היא כוללת היבטים מנוגדים ופעולה שיכולה לעיתים להיות מבלבלת בין הדרך הגלובלית והמערבית לבין הדרך היהודית. דוגמא טובה לכך היא לוח השנה העברי ולוח השנה הלועזי – כאשר רוב אזרחי ישראל פועלים ביומיום על פי הלוח הלועזי, אך החגים והמועדים הרשמיים של המדינה, גורמים רשמיים מסוימים במדינה וגם חלקים בציבור הדתי פועלים על פי לוח השנה העברי.

כך שנוצר מעין קונפליקט מסוים בין הגישות ולעיתים רבות בלבול לגבי מתי משהו מתרחש, לכן הצורך במחשבון המרה של לוח השנה העברי ולוח השנה הלועזי הוא כלי חשוב ושימושי מאוד.

לוח השנה העברי

מועדי ישראל כמו חגים, ימי זיכרון, ימים ממלכתיים וכן הלאה – נקבעים ונערכים על פי תאריכם בלח השנה העברי, זאת משום שהמדינה על בסיס היותה מדינה יהודית בהגדרתה מחוייבת על פי התפישה לפעול לפי הלוח היהודי. באופן טבעי ובהתאם לרוב הגלובלית, רוב אזרחי ישראל לא יודעים לומר בכל יום מהו התאריך העברי ורבים אפילו אינם יודעים את תאריך הלידה שלהם על לוח זה – אך בכל זאת יש להכירו גם כחלק מהמורשת וגם מבחינה פרקטית.

לוח השנה העברי מבוסס על מחזוריות של הירח ושל השמש, באופן כללי כל שנה עברית מקבילה למחזורה של השמש ולכן מכילה 12 חודשים ובשנים מסוימות 13 חודשים. כל חודש מתחיל ב"מולד הירח" ונגמר עם "הולדת" הירח הבא. מספר הימים בשנה עברית הוא 353-355 ברוב השנים ובשנה מעוברת (שבה מוסיפים עוד חודש אדר) ישנם 383-385 ימים. לוח השנה העברי מתחיל את ספירתו על פי המסורת מיום בריאת עולם כפי שרשום בתורה.

לוח השנה הלועזי – הלוח הגרגוריאני

לוח השנה הלועזי השתנה לאורך ההיסטוריה ככל שבני האדם הבינו את האסטרונומיה ואת המדע והשכילו לבנות לוח שיתאים לזמן האמיתי על כדור הארץ מבחינת יום ולילה, עונות בשנה ושמירה על מועדים קבועים בהתאם לאלו. הלוח הלועזי הנהוג כיום נקרא גם הלוח הגרגוריאני על שם האפיפיור שהנהיג אותו כתיקון ללוח של יוליוס קיסר שלא היה מדויק מספיק.

לוח השנה הלועזי מתבסס על מחזוריות השמש (הזמן שבו כדור הארץ מקיף את השמש). על מנת לאזן אותו בכל כארבע שנים מוסיפים יום אחד לחודש פברואר.

השימוש במחשבונים הינו בהתאם לתנאי השימוש באתר.
  • Categories

    • אין קטגוריות
  • Archives

  • Meta